Nu dikti labas un jaukas mums izvērtās mazo grantu projektiņa “Putni sauc!” aktivitātes pašā Jāņu laiciņā 22. un 23. jūnijā Vecvārkavas pusē – iepazinām dabu, aktīvi pavadījām laiku ar ģimenēm, bijām radošā kustībā un došanas priekā. Šoreiz aktivitāšu fokuss uz Dubnas upes apkārtnē mītošajiem putniem.
Viss sākās 22. jūnija pēcpusdienā – pēc iepazīšanās un svarīgākās informācijas par aktivitāšu norisi visi 20 dalībnieki devāmies uz Arendoli, lai uzsāktu mūsu laivošanas un putnu vērošanas piedzīvojumu. Kanoe laivām skaisti gozējoties saulītē, pie Arendoles tilta mūs jau sagaidīja uzticamais sadarbības partneris vairāku gadu garumā SIA “Dēkaiņi”. Paldies par atsaucību, pretimnākšanu un sadarbību! Kad visi bija tikuši pie savām laivām un veiksmīgi ielaidušies Dubnas ūdeņos, sapulcītē uz ūdens Lueta pastāstīja par savu putnu vērošanas pieredzi un izdalīja noderīgus materiālus. Dalībniekiem bija iespēja izmēģināt savas prasmes putnu vērošanā caur monokļiem.
Saprotams, ka vispirms bija jāiemācās laivošanas pamatprasmes un veiksmīgi jātiek cauri nolīkušajiem kokiem vai sanesumiem, jātrenē komandas prasmes, jāklausās un jāskatās putnus un jāizbauda viss process. Dabas skaņas regulāri papildināja viena otra prieka saucieni, sarunas un pat dziesmas, kas varbūt ne visai patika putniem, bet ir taču jāmācās visiem sadzīvot. Ātrākie laivotāji tika pie bonusa – apstāšanās vietā Brokavskos Tatjana visus uzaicināja doties izzinošā pastaigā uz savu māju, kur pastāstīja un parādīja savus gudros dārzus un padalījās ar harmoniskas dzīves noslēpumiem laukos. Skaistajā atpūtas stūrītī Dubnas upes krastā, mazie laivotāji ar lielu prieku, laiski izstiepjoties šūpuļtīklos, atpūtināja savus nosēdētos dibenus. Kvass, siers un daži uzkožamie un devāmies tālāk. Šķiet straume kļuvusi lēnāka, zāle garāku un laivas vairs tik ātri nepeld uz priekšu, zūd entuziasms un sāk parādīties nogurumus. Cepums vecākiem par bērnu motivēšanas paņēmieniem, krīzes ir jāpārvar! Pirmie prieka saucieni, ieraugot Vārkavas baznīcas torņus, jē! Bez lieliem starpgadījumiem, visi tikuši uz sauszemes – Vārkavas parkā (Ilzei gan sanāca līdz pusei nopeldēties, bet nu tas pieder pie lietas).
Kamēr tehniskais pārtraukums – mantas, teltis, mašīnas un zupas vārīšana, pārrunājam arī redzētos dzirdētos un satiktos putnus – meža pīles, paugurknābju gulbjus, stārķus, cielavas, vārnas, zivju gārņus, niedru strazdus, baložus, zvirbuļus, čuņčiņus, laučus arī retāk sastopamo upes zīriņu. Vairāku dziesmu autorus nespējām noteikt, pētījums turpinās. Vēl runājām par to, ka Dubnas upes krastos iepriekš ir manīts arī košais zivju dzenītis un upes tilbīte. Putnu sarunas turpinājās un galvenais secinājums – izpēte jāturpina.
Pēc Tatjanas specpankūkām, pašu vārītās frikadeļu zupas un dalībnieku cienastiem, Lueta aicināja uz viktorīnu par putniem, kur varēja uzzināt pārsteidzošus faktus par putnu dzīvi vai īpašībām, minēt putnu dziesmu autorus un tikt pie garšīgām balviņām. Īpaši izaicinošu uzdevumu bija sarūpējusi Brakovsku ģimene – putnu nosaukumu salikšanu pa burtiem. Tagad par pupuķi un šņibīti mēs atcerēsimies ilgi. Lai gan šajās aktivitātēs tikai nedaudz pieskārāmies plašajai putnu pētīšanas tēmai, tās aktualizēšana raisīja daudz diskusiju un interesi par ornitoloģiju gan lielajiem, gan mazajiem dalībniekiem.
Labi materiāli putnu pētniekiem šeit https://www.lob.lv/noderigi/materiali/.
Plānoto kino vakara, aizstājām ar spēlēm un sarunām lapenītē, jo lija. Bija jauki iepazīties ar jauniem cilvēkiem un aprunāties par dažādām tēmām, bērniem lietus netraucēja aktīvi padzīvoties pa parku.
Astoņos rītā ar stāstiem par nakts skaņām parkā un brokastīm sākās otrās dienas aktivitātes. Priežu čiekuru pūču veidošana bija īsts komandas darbiņš, arī koka ripu kukainīši bija gatavi viens un divi. Vēl atbildīgais darbs – atrast tiem piemērotākās vietiņas parka kokos. Kad dosies uz Vārkavas parku, saskaiti, cik puču ir paslēpies parka kokos? Vakaros mēs dzirdam, ka ūjina arī īstās pūces, bet neesam tās vēl redzējuši.
Pateicamies par atbalstu projektiņa īstenošanā Upmalas pagasta pārvaldei, mazo grantu programmas ieviesējam – nodibinājumam “Viduslatgales pārnovadu fonds”un Preiļu novada pašvaldībai par līdzfinansējumu! Paldies visiem foršajiem aktivitāšu dalībniekiem par iesaisti, interesi, entuziasmu, atsaucību un kopējiem darbiem! Uz tikšanos vēl kādās āra aktivitātēs!