Muzeju nakts mazie piedzīvojumi

18. maijā kopā ar Vārkavas novadpētniecības muzeju organizējām Muzeju nakts pasākumus, kopīgi gan braucām ar riteņiem, gan skatījāmies izstādes, gan klausījāmies koncertu un nodarbību par astronomiju.

Pieturas vietiņa pie Monikas Pudānes, dziesmas nu dikti gardi pīrādziņi bija. Foto: Evija Norkārkle

Šādi par Muzeju nakti rakstīja Vārkavas novadpētniecības muzeja krājuma glabātāja-tūrisma informācijas speciāliste Inga Krekele:

✨“Muzeju nakts pasākums iesākās Vārkavas novadpētniecības muzeja telpās. Apmeklētāji varēja iepazīties ar muzeja pamatekspozīciju “Pirmā Tautskola Latgalē zemnieku bērniem”, iejūtoties tā laika skolēna mācību procesā. Apskatīt P. Čerņavska keramikas māja mākslinieka Raivo Andersona veidoto darbu izstādi “Māla valdzinājums un ne tikai” un tekstilmākslinieces, grafiķes Nataļjas Krjukovas gleznu izstādi. Pēc tam apmeklētājiem tika piedāvāts doties uz muzeja klēti – izpētīt senos darba un sadzīves priekšmetus, pacienāties ar siltu piparmētru tēju un rupjmaizi ar medu.

Iepazīšanās ar muzeju. Foto: Dagnija Dudarjonoka

✨ Muzeju nakts pasākums turpinājās ar septiņu kilometru garu velo braucienu no Vārkavas jeb Pirmās Vārkavas uz Vecvārkavu jeb Upmalu jeb Otro Vārkavu. Brauciena laikā bija divas apstāšanās vietas. Pirmajā pieturvietā mūs sagaidīja Monika Pudāne un viņas ģimene. Galdā tika celti silti gaļas pīrādziņi un dažādu veidu mājas sieri, Monikas mamma dziedāja gan dzirdētas, gan pavisam nezināmas, gan smeldzīgas, gan jestras latviešu dziesmas. Otrā apstāšanās bija pie Mežareju ceļmalas krucifiksa, akcentējot krucifiksu nozīmīgumu Vārkavas apkaimē, izzūdošo Maija dziedājumu tradīciju saglabāšanas un atjaunošanas svarīgumu. Velo brauciens noslēdzās pie Vārkavas muižas pils, kur ciemiņus jau gaidīja šarmantā Pils dāma. Muzeju nakts apmeklētājiem bija iespēja iepazīties ar muižas un pils vēsturi, aplūkot topošo muižas pils ekspozīciju “Vārkavas muižas pils sapņu ceļi” un izstaigāt pils pagrabus. Pils pagrabtelpās varēja apskatīties Vārkavas apkaimes mākslinieces Zanes Vucenas gleznu izstādi un vēl vienu grafiķes Nataļjas Krjukovas darbu izstādi. Pasākuma turpinājumā viesi tika aicināti baudīt uz ugunskura vārītu Muzeju nakts zupu.

Pils dāma stāsta par pils vēsturi. Foto: Gunārs Vilcāns
Atraktīvais Vairis Nartišs ar savu lielo štrumentu. Foto: Gunārs Vilcāns
Sarunas par kosmosu uz naksnīgas nots. Foto: Evija Norkārkle

✨ Vakara noslēgumā Muzeju nakts apmeklētājiem tika piedāvāta trombonista, soloatskaņotāja un pūšaminstrumentu izgudrotāja Vairis Nartiss Music instrumentāla stand up izrāde “Pūt un priecājies!”. Iestājoties tumsai, ciemiņus sagaidīja Daugavpils Universitāte observatorijas vadītājs Antonijs Salītis ar izzinošu lekciju par astronomijas pamatzināšanām un iespēju palūkoties zvaigžņotajā debess jumā.”

Paldies visiem pasākuma apmeklētājiem un palīgiem!

ATSTĀJ SAVU KOMENTĀRU